Zabawa

Dla dzieci zabawa jest pracą

Zabawa jest pracą?

W zabawie dziecko uczy się najważniejszych rzeczy. Rozwija wszystkie zdolności – od manualnych po społeczne. Nie trzeba wymyślać żadnych specjalnych programów edukacyjnych, by nauczyć dziecko tego, co jest mu potrzebne. Trzeba tylko dać dziecku prawo, by się bawiło tak, jak chce. I nikt nie powinien go z tej zabawy wytrącać typowym “nie brudź”, “nie śmieć”, “odłóż to na miejsce” itd. Na to jest czas potem, po skończonej pracy. Dla dziecka to właśnie zabawa jest pracą. Ważne, by dziecko mogło wejść w zabawę całą swoja duszą. To jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Radość z rezultatu własnej pracy

W Gniazdku uczymy poprzez zabawę i uczestnictwo w czynnościach, które nam dorosłym wydają się oczywiste. Dla dzieci jednak stanowią źródło umiejętności, uświadamiają własne możliwości. Dzieci dostają produkty, z których pieką ciastka, robią sałatki, marmoladki itp. Pod okiem opiekunów mieszają składniki, zagniatają ciasto, a potem formują przeróżne wypieki i inne potrawy. Po skończonej pracy pomagają w ścieraniu stołów, myciu naczyń. Takie podstawowe czynności uczą, że praca, którą wykonujemy ma początek i koniec. Że zaczyna się przygotowaniem stanowiska do pracy i narzędzi, a po skończeniu należy posprzątać. Dzieci robią to chętnie, bo czują się obdarzone zaufaniem i zadaniem przez wychowawców. Kiedy wspólnie zrobione potrawy można później zjeść – dziecko cieszy się rezultatem swojej pracy. Podobny proces przebiega w kąciku majsterkowicza, gdzie dzieci mogą zasmakować tego, co zazwyczaj robi w domu tata.

Samodzielna inwencja i pomysłowość

W ciągu dnia przedszkolnego jest wystarczająco dużo czasu dla dzieci na wolną zabawę, podczas której staramy się nie ingerować w samodzielną inwencję i pomysłowość dzieci. Naszym zadaniem jako wychowawcy, jest czuwanie nad zabawą dzieci. Pomagamy tylko tam, gdzie to niezbędne, nie zakłócamy własnymi pomysłami bądź ulepszeniami zabawy zbudowanej przez przedszkolaków. Jednocześnie zwracamy uwagę na jej bezpieczny przebieg i interweniujemy, gdy rodzą się konflikty a dzieci same nie mogą sobie z nimi poradzić.

Nieskrępowana zabawa

Codzienne wychodzenie na podwórko niemal bez względu na pogodę jest czymś niezwykle cennym dla dziecka. Pomagają w tym ubranka ochronne, które zabezpieczają skutecznie przez zimnem i wilgocią. Dzięki temu dzieci mają szansę na nieskrępowaną zabawę w wodzie czy w błocie, dostarczającą niezapomnianych wrażeń.

Nauka odpowiedzialności

W ramach zajęć gospodarskich dzieci uprawiają grządki, grabią liście, karmią zwierzątka na farmie. To uczy odpowiedzialności i sprzyja zdrowemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
6:30 - 16:30


tel. 33 843 08 41
Formularz kontaktowy
Dojazd


Gniazdko - Niepubliczne Ekologiczne Przedszkole Integracyjne w Rajsku / Copyrights 2014 / Fundacja Bliżej Człowieka