Statut i regulamin
Statut i Regulamin Przedszkola są dokumentami regulującymi najważniejsze kwestie związane z organizacją pracy przedszkola, prawami i obowiązkami dzieci, rodziców, wychowawców. Dokumenty te regulują również sprawy związane z godzinami pracy przedszkola oraz odpłatnością.
Statut
Statut dostepny jest tutaj: Statut Przedszkole Gniazdko
Regulamin
Regulamin został stworzony w oparciu o zapisy Statutu Przedszkola:
Zasady Ogólne
- Regulamin jest wewnętrznym aktem prawnym regulującym zasady i organizację pracy placówki. Został opracowany na podstawie Statutu Przedszkola.
- Przedszkole zapewnia opiekę, wychowanie i naukę dzieciom wieku od 3 do 6 lat.
- Przedszkole posiada status przedszkola integracyjnego, do którego przyjmowane są dzieci zdrowe, posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz wymagające wczesnego wspomagania rozwoju wydane przez publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.
- Zajęcia odbywają się w grupach wydzielonych dla dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
- Podstawą przyjęcia do przedszkola jest wypełnienie Karty Zgłoszenia, podpisanie Umowy wraz z załącznikami, jeśli takie istnieją oraz po wpłaceniu ustalonej na dany rok szkolny opłaty wpisowej.
- Nadzór pedagogiczny nad działalnością przedszkola sprawuje Kurator Oświaty.
- Przedszkole realizuje cele i zadania określone w Ustawie o Systemie Oświaty oraz przepisach wydanych na jej podstawie, a w szczególności w Podstawie Programowej Wychowania Przedszkolnego w ciągu 5 godzin od 8.00 do 13.00.
- Programy wychowania w przedszkolu wybrane zostają z wykazu programów dopuszczonych przez MEN do użytku w przedszkolu oraz programów autorskich opracowanych przez nauczycieli przedszkola.
- Zajęcia dodatkowe prowadzone są po godzinach realizacji podstawy programowej.
- Rodzice /opiekunowie prawni oraz wszyscy pracownicy przedszkola zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania zasad ujętych w Regulaminie Przedszkola.
- Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej : www.gniazdko.edu.pl lub w sekretariacie przedszkola.
Organizacja Przedszkola
- Niepubliczne Ekologiczne Przedszkole Integracyjne „Gniazdko”czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30 do 16.30; dzienny czas pracy może ulec zwiększeniu, w zależności od potrzeb rodziców;
- Przedszkole pracuje przez 10 miesięcy w roku . W czasie przerwy wakacyjnej przedszkole może prowadzić dyżur dla dzieci osób pracujących. Termin dyżuru ustala Dyrektor w porozumieniu z Rodzicami.
- Dzieci należy przyprowadzać do godz. 8.00, odbierać można od godz. 13.00
- Dziecko powinno być odebrane z przedszkola przez rodziców lub upoważnioną przez rodziców osobę , zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo do godziny 16.30 .
- Za podawane posiłki odpowiada firma cateringowa, z którą przedszkole podpisuje umowęna dostawę posiłków. Godziny posiłków:
- śniadanie- 8.30
- obiad - 12.30
- podwieczorek – 16.00
- Rodzic (opiekun prawny) wnosi opłatę za żywienie w danym miesiącudo 5 dnia miesiąca z góry, w wysokości ustalonej przez firmę cateringową. Stawka żywieniowa podawana jest do dnia 31 sierpnia na kolejny rok szkolny;
- Żywienie odbywa się zgodnie z przepisami sanitarno - epidemiologicznymi oraz normami żywienia dzieci w wieku 3 - 6 lat.
- Po obiedzie prowadzi się w grupach zajęcia wyciszające, a najmłodsi mogą skorzystać ze sjesty poobiedniej z możliwością snu. Nie jest to tradycyjne leżakowanie. Jeżeli dziecko nie śpi, to słucha bajek, opowiadań, muzyki relaksacyjnej i odpoczywa. W czasie sjesty dzieci przebywają pod opieką nauczycielki.
- Dziecko zapisane i zakwalifikowane do przedszkola powinno do niego regularnie uczęszczać.
- Przerwa w uczęszczaniu może nastąpić z ważnych powodów (choroba dziecka, leczenie sanatoryjne, wyjazd). Każda nieobecność dziecka spełniającego roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne musi być usprawiedliwiona na piśmie.
- Informację o rezygnacji z uczęszczania dziecka do placówki należy złożyć na piśmie w miesiącu poprzedzającym rezygnację.
- Po przyprowadzeniu dziecka do przedszkola należy wprowadzić je do sali, w której odbywają się zajęcia, aby nauczyciel mógł wpisać obecność w danym dniu, a Rodzic był pewien, że dziecko jest pod opieką nauczyciela.
- Dzieci mogą być odbierane tylko przez rodziców (opiekunów) lub inne osoby, które zostały wpisane do upoważnienia. Zmiana osoby upoważnionej może nastąpić tylko po uprzednim pisemnym powiadomieniu przedszkola. Osobom w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, środków odurzających dziecko nie zostanie wydane.
- Dzieci nie mogą przynosić do przedszkola i spożywać w sali słodyczy, gum do żucia i chipsów. Dopuszczalne są słodycze pod warunkiem, że są zorganizowane dla całej grupy (poza twardymi cukierkami, lizakami, dropsami)
- Do przedszkola dzieci mogą przynosić swoje zabawki w jeden wyznaczony dzień tygodnia (np. piątek). dostosowując się do następujących zasad:-dzielimy się z koleżankami, kolegami - nie rościmy pretensji, gdy zabawka zostanie zniszczona lub uszkodzona. Wychowawca grupy może określić, jakich zabawek nie można przynosić, np.: drogocennych, militarnych, zagrażających bezpieczeństwu
- Dzieci nie powinny przynosić do placówki rzeczy wartościowych. Za przyniesione przez dziecko rzeczy wartościowe przedszkole nie ponosi odpowiedzialności.
- Rodzice ponoszą koszty obowiązkowego grupowego ubezpieczenie dziecka. Opłata na ubezpieczenie pobierana jest we wrześniu.Szczegółowe informacje dotyczące ubezpieczyciela zostaną podane do wiadomości rodziców (opiekunów) na początku roku szkolnego.
- Przedszkole wyposaża dzieci we wszystkie potrzebne im do wszechstronnego rozwoju pomoce, przybory, artykuły papiernicze i higieniczne. Wyprawka plastyczna, pomoce naukowe zakupione są z opłaty wpisowego dokonanego przez rodzica w momencie zapisywania dziecka do przedszkola.
- Zasady przyjęcia dziecka do placówki określa Regulamin Rekrutacji ustalany z Organem Prowadzącym.
Przedszkole a zdrowie dziecka
- Do przedszkola może uczęszczać jedynie dziecko zdrowe – bez oznak przeziębienia.
- Warunkiem przyjęcia dziecka do przedszkola w danym dniu jest jego dobry stan zdrowia. Nie wolno przyprowadzać dziecka chorego lub z objawami chorobowymi.
- W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, nauczyciel powiadamia rodziców (prawnych opiekunów), którzy są zobowiązani do bezzwłocznego odebrania dziecka z placówki.
- W sytuacjach nagłych wzywane jest pogotowie z równoczesnym poinformowaniem rodziców ( opiekunów).
- Nie praktykujemy podawania dzieciom typowych leków przynoszonych z domu; leki podajemy wyłącznie na podstawie pisemnego upoważnieniem rodziców, zaświadczenia lekarskiego oraz za zgodą Dyrekcji przedszkola
- Rodzice są zobowiązani przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste. W przypadku zaobserwowania u dziecka przez personel przedszkola takich objawów, jak: utrzymujący się kaszel, katar, wymioty, wysypka, biegunka, to na wniosek Dyrektora lub wychowawcy grupy rodzice/opiekunowie prawni winni przedstawić zaświadczenie lekarskie, iż dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do przedszkola. Brak takiego dokumentu skutkuje nieprzyjęciem dziecka do przedszkola do momentu ustania objawów.
- W przypadku choroby zakaźnej rodzice/opiekunowie zobowiązani są do natychmiastowego zawiadomienia o tym fakcie Dyrektora przedszkola.
- Po przebytej chorobie zakaźnej rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do przedstawienia Dyrektorowi zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka.
- Korzystanie z posiłków przez dzieci alergiczne uzgadniane jest indywidualnie z rodzicami/opiekunami.
Przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola
- Rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzają i odbierają dzieci z przedszkola, są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
- Nauczyciele odpowiadają za bezpieczeństwo wychowanków od momentu wprowadzenia dzieciprzez rodzicówdo sali przedszkolnej , do czasu odebrania ich z sali przedszkolnej lub placu zabaw .
- Dopuszcza się możliwość odebrania dziecka przez osobę, upoważnioną na piśmie przez rodziców (prawnych). Upoważnienie takie jest skuteczne przez cały rok szkolny, może ono też być w każdej chwili odwołane lub zmienione.
- Placówka może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić bezpieczeństwa dziecku (np. upojenie alkoholowe).
- O wypadku odmowy wydania dziecka pracownik przedszkola informuje Dyrektora placówki. W tym przypadku przedszkole zobowiązuje się powiadomić inne osoby uprawnione do odbioru dziecka.
- W przypadku gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie pracy przedszkola, nauczyciel powiadamia telefonicznie rodziców (prawnych) o zaistniałym fakcie.
- W przypadku gdy pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców (prawnych), nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce 1 godzinę. Po upływie tego czasu powiadamia najbliższy Komisariat Policji.
- Życzenie Rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
Higiena i wyposażenie dziecka
- Dziecko powinno przyjść do przedszkola czyste i estetycznie ubrane, w strój ułatwiający samodzielne ubranie i rozebranie się.
- Przedszkolak powinien posiadać obuwie zmienne,strój gimnastyczny, skarpety antypoślizgowe , ubranie na zmianę (bielizna, bluzka, spodnie, rajstopy, skarpety, spódnica itp.), kalosze, sztormiak (rzeczy należy podpisać).
Opłata za świadczenia w przedszkolu
- Usługi świadczone w Niepublicznym Ekologicznym Przedszkolu Integracyjnym „Gniazdko”, są płatne przez rodziców/opiekunów dziecka. Opłaty obowiązują w następującej formie:
- Opłata wpisowa– jednorazowa bezzwrotna opłata gwarantująca miejsce w przedszkolu. Przeznaczona jest na zakup pomocy dydaktycznych, wyprawki plastycznej, artykułów higienicznych, szczoteczek, past do zębów itp. Opłata wpisowa uiszczana jest przez Rodziców raz, w momencie podpisywania Umowy o świadczeniu usług w przedszkolu.
- Czesne– podstawowa opłata za pobyt dziecka w przedszkolu oraz wszystkie zajęcia zaplanowane według ustalonego grafiku zajęć na dany rok szkolny; płatna z góry za dany miesiąc do 10 dnia każdego miesiąca, niezależnie od przerw świątecznych, dni ustawowo wolnych, zdarzeń losowych oraz dni wolnych ustalonych przez Organ Prowadzący;
- Wysokość czesnego uzależniona jest od ilości godzin , które dziecko spędza w przedszkolu.Zasady odpłatności w przedszkolu ustala Organ Prowadzący;
- Mając na uwadze troskę o dzieci (bezpieczeństwo dzieci) przedszkole zapewnia odpłatny transport i opiekę w czasie przewozu dziecka do i z przedszkola.
- Zajęcia dodatkowe, organizowane na pisemny wniosek rodziców (opiekunów) i prowadzone w miarę możliwości organizacyjnych przedszkola, odbywają się po godzinach realizacji podstawy programowej i są dodatkowo płatne przez rodziców.
- Za każdą nieobecność dziecka w przedszkolu odlicza się w następnym miesiącu tylko stawkę żywieniową za faktycznie nieobecne dni w przedszkolu ( zgłoszone w danym dniu do godz. 8.00).
- Czesne nie podlega odpisom, ani zwrotom w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu lub rezygnacji przez Usługobiorcę z usług świadczonych przez placówkę z przyczyn leżących po stronie Usługobiorcy.
- Czesne nie obejmuje kosztów niektórych dodatkowych atrakcji organizowanych przez przedszkole np.: zdjęcia wykonywane przez fotografów, biletów wstępu, wyjść i wycieczek organizowanych przez przedszkole. Udział w dodatkowych atrakcjach przedszkola jest dobrowolny i płatny przez rodziców. Ceny dodatkowych atrakcji będą podawane do wiadomości rodziców na min. tydzień przed ich planowanym terminem.
- Przypadki w których Dyrektor może skreślić dziecko z przedszkola: Dyrektor przedszkola może dokonać skreślenia dziecka z listy wychowanków gdy:
- Rodzice systematycznie zalegają z opłatami za przedszkole (po wcześniejszym wezwaniu rodziców do uregulowania należności w wyznaczonym terminie).
- W przypadku nieobecności dziecka , trwającej nieprzerwanie 30 dni, bez uzasadnionej przyczyny.
- Dziecko nagminnie nie przestrzegało obowiązków zawartych w punkcie „Prawa i obowiązki dziecka”.
- Dziecko niepomyślnie przeszło okres adaptacyjny, w ocenie wychowawcy grupy nie jest gotowe do uczęszczania do przedszkola.
- Dziecko przejawia zachowania agresywne w stosunku do rówieśników, zagrażając ich zdrowiu i bezpieczeństwu
- Rodzic może odwołać się od decyzji Dyrektora do Organu Prowadzącego w terminie 5 dni od wydania decyzji o skreśleniu dziecka z listy wychowanków przedszkola.
Prawa i obowiązki dziecka
- Dziecko uczęszczające do placówki ma wszystkie prawa gwarantowane przez Konwencje Praw Dziecka
- Podstawowym prawem dziecka jest ochrona i poszanowanie jego godności osobistej oraz korzystanie z pełnej oferty wychowawczo-dydaktycznej i opiekuńczej.
- Pełnego bezpieczeństwa podczas pobytu w przedszkolu i zajęć organizowanych poza przedszkolem, w tym ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej.
- Właściwie zorganizowanego procesu wychowawczo – dydaktycznego i opiekuńczego, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.
- Życzliwego i podmiotowego traktowania w procesie wychowawczo – dydaktycznym.
- W szczególności przedszkolak ma prawo do:
- serdecznej, życzliwej opieki ze strony wszystkich osób pracujących w przedszkolu,
- edukacji i zabawy w bezpiecznych i przyjaznych warunkach,
- korzystania z pomocy psychologiczno –pedagogicznej,
- swobody wyrażania myśli i przekonań,
- rozwijania zdolności, zainteresowań i talentów,
- pomocy w przypadku trudności w procesie dydaktyczno – wychowawczym
- Przedszkolak ma obowiązek, odpowiednio do wieku i poziomu rozwoju, respektowania potrzeb innych dzieci, szanowania ich i troszczenie się o swoje otoczenie.
- Przedszkolak ma obowiązek odnoszenia się z szacunkiem do pracowników przedszkola i gości przybyłych do placówki.
Prawa i obowiązki Rodziców
1. Do podstawowych obowiązków rodziców należy:
- zapewnienie regularnego uczęszczania dziecka do przedszkola;
- respektowanie uchwał Rady Pedagogicznej, podjętych w ramach jej kompetencji,
- terminowe uiszczenie opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu;
- informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu ,a w przypadku dzieci realizujących roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne pisemnie usprawiedliwić jego nieobecność
- angażowanie się w życie przedszkola;
- punktualne przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) lub przez upoważnioną przez rodziców osobę zapewniając dziecku pełne bezpieczeństwo;
- przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka przed rozpoczęciem roku szkolnego, jak również po dłuższej nieobecności dziecka w przedszkolu spowodowanej chorobą;
- bezzwłoczne poinformowanie przedszkola o występujących u dziecka chorobach zakaźnych i zatruciach lub o zmianie danych teleadresowych;
- wspieranie działań przedszkola w celu osiągnięcia gotowości szkolnej dziecka przestrzegania Statutu Przedszkola
2. Rodzice mają prawo do:
- zapoznania z programem oraz zadaniami wynikającymi z programu rozwoju przedszkola i planów pracy w danym oddziale;
- uzyskania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka;
- uzyskania porad i wskazówek od nauczycieli i specjalistów w rozpoznaniu przyczyn trudności wychowawczych oraz doborze metod udzielania dziecku pomocy;
- wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wniosków i opinii z obserwacji pracy przedszkola;
- wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola Dyrektorowi, Organowi Prowadzącemu i nadzorującemu pracę pedagogiczną ;
- uzyskania informacji o stanie gotowości szkolnej swojego dziecka, aby mogli je w osiąganiu tej gotowości odpowiednio do potrzeb wspomagać.
- bezpłatnej pomocy psychologiczno – pedagogicznej
Postanowienia końcowe
- W sprawach, których niniejszy Regulamin nie reguluje, obowiązują indywidualne ustalenia pomiędzy Przedszkolem a Rodzicami (opiekunami);
- Rodzice (opiekunowie) będą informowani o ewentualnych zmianach w Regulaminie poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej przedszkola oraz na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
- Szczegółowe dane dotyczące pracy i organizacji przedszkola zamieszczone są w Statucie Niepublicznego Ekologicznego Przedszkola Integracyjnego, którego tekst jednolity znajduje się w sekretariacie przedszkola.
- Regulamin wchodzi w życie dnia 01/09/2014 roku.